środa, 04 styczeń 2012 12:26

Pierniczki drobne

Nasze wypieki to pierniczki świąteczne, które robimy co roku, w chorobie, czy nie pierniczki zawsze muszą być! Ciasto zazwyczaj dzień wcześniej zarabia już nasza kochana babcia Halinka, w sensie moja mama, a Kacperka babcia, my dobijamy do babci na drugi dzień i zaczyna się wałkowanie, wykrawanie, pieczenie, odpoczywanie, lukrowanie, ozdabianie, podziwianie i konsumpcja. Czasem, jak się uda, to co poniektóre – te dobrze schowane - zostają z nami do następnego roku... i jaka wtedy jest radość... patrz, patrz znalazłam/znalazłem... i jak miło się wtedy wraca do tych chwil, gdy się je piekło :-)

Przepis na pierniczki mamy z takiej starej książki kucharskiej, z której uczyła się nasza babcia. Przepis stary, ale pierniczki pyszne... tak więc...


Normatyw surowcowy :-)))

Mąka 500g

Miód 300g

Cukier 200g

Masło 20g

Drożdże 20g

Masło do smarowanie blachy 20g

Jaja (4szt) 200g

Soda oczyszczona 10g

Korzenie 25g

Mleko 200cm3

Wydajność: Gotowy wyrób 1200g

My, od kiedy na świecie jest Kacperek, masło zastępujemy ramą, a mleko - mlekiem sojowym. Wszystko z uwagi na alergie małego obywatela. (na białko mleka krowiego)

 

Sposób wykonania:

Skarmelizować 100g cukru na kolor brązowy, dodać miód i pozostały cukier, wlać mleko i zago-tować. (Te czynność m.in. wykonuje babcia sama z uwagi na to, że jest to wszystko bardzo gorące i klejące, niebezpiecznie by było, aby kręcił się wokół tego niesforny dzieciaczek ;-)) Mąkę przesiać na stolnicę razem z sodą oczyszczoną, dodać zmielone korzenie i drożdże roztarte z cukrem, w dołek zrobiony w mące wlać ostudzone składniki i jaja, mieszając łyżką.

A tutaj wkraczamy już MY :-))))

Następnie wyrobić ciasto na stolnicy i pozostawić na 2–3cm, specjalnymi foremkami wycinać różne kształty ciastek, ułożyć na dobrze wysmarowanej blasze i piec 20–40min. Po wystygnięciu można pierniki lukrować polewą.

Zachęcamy do skorzystania z naszego przepisu.

SMACZNEGO ...

 

pierniczki drobne

Kontakt

Cecylka Knedelek
Wydawnictwo Jedność dla Dzieci

ul. Jana Pawła II nr 4
25-013 Kielce

więcej...

Inne

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2010-2016 www.CecylkaKnedelek.pl